Moore's lov holder i 20 år mere

Intel-medstifter Gordon Moore mener at det nuværende udviklingstempo i chipbranchen kan fortsætte i endnu 20 år.

Moore's lov vil fortsætte med at gælde de næste 10-20 år. Det mener manden som har lagt navn til loven, Intel-medstifter Gordon Moore, som netop har givet et af sine sjældne interviews i anledning af lovens 40 års fødselsdag.

I en artikel som blev bragt den 19. april 1965 i tidsskriftet Electronics forudsagde Gordon Moore, at antallet af komponenter på en halvleder ville blive fordoblet hver 18. måned.

På dette tidspunkt havde Fairchild, som dengang var den største halvleder-producent, netop fordoblet antallet af komponenter i sit integrerede kredsløb fra 30 til 60 - og det havde taget 18 måneder at nå frem til dette resultat.

Gordon Moore forudsagde - korrekt - at 65.000 komponenter ville kunne anbringes på en chip inden 1975. Moore's lov fortæller således ikke noget om processorens hastighed som sådan, men flere transistorer betyder samtidig, at chippen kan udstyres med større cache og flere funktionselementer.

I anledning af 40-års-jubilæet havde den 76-årige Gordon Moore inviteret til en telefon-konference fra Hawaii, hvor han forudsagde at loven vil beholde sin gyldighed i 10-20 år. Men han erkender samtidig, at den nuværende udviklingshastighed ikke kan fortsætte uendeligt.

Det største problem, ifølge Moore, er desktop-processorens strømforbrug og dermed den varmeudvikling, som har gjort det umuligt for Intel at blive ved med at skrue på taktfrekvensen. Hvordan problemet skal løses, kunne han dog ikke fortælle.

Moore kunne også fortælle, at Intel var lige ved at lancere verdens første hjemme-computer i 1970'erne. En ung ingeniør kom på besøg hjemme hos Moore med planerne for en kompakt computer. Intel-medstifteren mente nok, at konceptet kunne realiseres, men kunne ikke se, hvad maskinen skulle bruges til.

»Det eneste meningsfyldte formål, som jeg dengang kunne forestille mig, var en database med opskrifter til min kone,« sagde Moore, som gik på pension i 1997.

Intel har tilbudt at betale 10.000 dollar for et ubeskadiget eksemplar af tidsskriftet Electronics fra den 19. april 1965. Selv Gordon Moore har ikke gemt et eksemplar af bladet med hans berømte spådom.

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS