The Internet Archive, webArchivist.org og det amerikanske Library of Congress forsøger at samle og bevare alle web-sider om terrorangrebet den 11. september. Det dynamiske internet beviste sin værdi som nyhedsmedie efter tragedien i USA - men nettets dynamik er også en svaghed, fordi websider forsvinder lige så hurtigt som de dukker på, og det kan være svært eller umuligt for historikere at rekonstruere gamle internet-dokumenter.
Hos webArchivist.org kan man bidrage til projektet ved at installere et lille JavaScript-værktøj, som gør det muligt at arkivere en web-side ved at klikke på en knap i værktøjsbjælken. Man kan også hente en udvidet version af værktøjet, som giver adgang til at indtaste en kommentar til en webside.
Organisationen efterlyser især websider udenfor USA og private hjemmesider, hvor enkeltpersoner fortæller om deres tanker og følelser efter den 11. september.