IBM overtager sikkerheds-leverandør

IBM overtager den amerikanske sikkerhedsleverandør Internet Security Systems (ISS) for 7,5 milliarder kroner.

IBM har købt af en de største udbydere af sikkerheds-løsninger til virksomheder, Internet Security Systems (ISS). Prisen er omkring 7,5 milliarder kroner eller 162 kroner per aktie. Købet skal styrke IBM's position på sikkerhedsmarkedet og ISS skal nu integreres i IBM's Global Services Security forretningsdivision.

Ifølge ISS' egne oplysninger har selskabet mere end 11.000 kunder over hele verden, herunder regeringskontorer, forsikringsselskaber og store it-virksomheder. Firmaet blev stiftet i 1994 og har hovedsæde i Atlanta. I 2005 var omsætningen på 1,9 milliarder kroner.

ISS' X-Force-division, som samler informationer om nye trusler på nettet, har kontorer i Tokyo, Bruxelles, Brisbane, Detroit og Atlanta.

IBM har gennemført en lang række store opkøb i den seneste tid. Alene i denne måned har IBM annonceret planer om at overtage Webify Solutions, MRO Software og Filenet med en samlet pris på næsten 20 milliarder kroner. Siden 2003 har IBM gennemført mere end 40 opkøb. IBM og ISS har været partnere siden 1999.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job