Telefoni og internet er ikke blevet billigere

Ifølge teleanalytiker John Strand, er det ikke blevet billigere at bruge telefon og internet. Priserne er bare flyttet andre steder hen.

Selvom priserne på mobiltelefoni, internet og fastnet konstant ryger nedad, er det i virkeligheden ikke blevet billigere, siger teleanalytiker John Strand.

»Telepriser falder, men det samlede forbrug stiger. Og så kommer der hele tiden nye produkter og nye løsninger,« siger John Strand til ComON.

I løbet af de sidste år har konkurrencen på it- og telemarkedet sendt priserne gevaldigt nedad på trafik via internet og telefon. Både på abonnementspriser og produktpriser, hvad enten det handler om mobiltelefoner eller it-udstyr til kommunikation.

I takt med prisfald har vi også fået flere mobile løsninger, vi sender flere sms-beskeder og bruger internettet mere. For eksempel er løsninger med høj hastighed på internettet en del dyrere end de mindre løsninger. Men for få år siden fandtes muligheden for superhurtigt internet slet ikke, og derfor var det heller ikke naturligt at betale 3-4- eller 500 kroner om måneden.

»Det, som kunderne slet ikke tænker på, er at de lavere priser jo bare bliver erstattet af noget andet, som er dyrere,« mener John Strand.

Derfor mener han ikke, at vi betaler mindre. Set over en bred kam bruger vi bare pengene et andet sted. For eksempel til at købe dyrere udstyr til den billigere kommunikation. Danskerne udskifet for eksempel oftere til ny mobiltelefon end for få år siden.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S