Sander på it-studietur til Indien

Videnskabsminister Helge Sander står til oktober i spidsen for en dansk delegation, der skal til Indien for at studere landets it- og biotekindustri.

Med videnskabsminister Helge Sander i spidsen drager en dansk delegation i oktober til Indien for at se på landets it- og biotekindustri.

I dagene 25. - 29. oktober skal delegationen besøge it- og biotekvirksomheder i det fremadstormende land. Besøget bliver koncentreret om hovedstaden New Delhi og storbyen Bangalore i det sydlige Indien, der bliver betegnet som "indiens Silicon Valley".

Hovedformålet med delegationen er at gavne den internationale konkurrenceevne for danske virksomheder og forskningsinstitutioner ved at knytte kontakt og fremme samarbejdet mellem danske og indiske partnere.

Målet er desuden at få en praktisk indsigt i den indiske it- og bioteksektor og herved undersøge muligheder for konkret samarbejde med fokus på forsknings og udviklingssamarbejde.

Virksomheder, brancheorganisationer og forskningsinstitutioner er inviteret til at deltage i turen, der er arrangeret af den danske ambassade i landet og Danmarks Eksportråd.

Undervejs på turen skal Helge Sander og den indiske teknologi-minister Kapil Sibal underskrive en aftale om øget samarbejde på biotek-fronten mellem de to lande.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job