Lucent køber voice-over-ip-producent

For et beløb svarende til cirka 1,8 milliarder dollar i aktier har netværksgiganten Lucent købt en amerikansk udvikler af voice-over-ip-løsninger, Telica.

For et beløb svarende til cirka 1,8 milliarder dollar i aktier har netværksgiganten Lucent købt en amerikansk udvikler af voice-over-ip-løsninger, Telica.

Telica skal styrke Lucents Accelerate-sortiment og give Lucent et mere komplet udvalg af voice-over-ip-løsninger, lyder det fra leverandøren.

»Telica har et afprøvet voice-over-ip-sortiment og har allerede solgt sit system til mere end 50 kunder inden for en lang række af applikationer og netværk. Deres produkter giver os en mere komplet, højskalerbar voice-over-ip-løsning og en fleksibel, åben arkitektur, der kan modsvare de mange forskellige behov, vores kunder har i forbindelse med, at de udvikler deres netværk,« siger Lucent Technologies præsident inden for netværksløsninger Janet Davidson.

Telicas grundlægger John St. Amand er en del af handelen. I hvert fald forbliver han i virksomheden, oplyses det.

Læses lige nu

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job