Russisk it-bande angriber dansk sikkerhedsfirma

Det danske it-sikkerhedsfirma CSIS er ramt af et massivt internet-angreb, som har tvunget selskabet til at sende sine medarbejdere i Skanderborg hjem.

It-sikkerhedseksperter hos det danske firma CSIS har gennem længere tid været på sporet af den internationale Storm-bande, der kontrollerer et af verdens største netværk af zombie-pc'er. Nu betaler firmaet prisen for sin indsats i kampen mod den kriminelle bande, der menes at høre hjemme i Rusland. Firmaets kontor i Skanderborg er i øjeblikket udsat for et meget omfattende distribueret denial-of-service-angreb fra Storm-netværket. Internet-forbindelsen er helt blokeret, og de fem medarbejdere på kontoret er sendt hjem.

»På den ene side er det selvfølgelig ærgerligt, at vores medarbejdere ikke kan komme på nettet, men på den anden side viser det også, at vi åbenbart har ramt et ømt punkt hos dem. Vi er kommet for tæt på, og så har de følt, at det har været nødvendigt at markere sig med dette angreb. Nu har vi lært, at vores lab fremover skal have sin egen internet-forbindelse,« siger Peter Kruse, sikkerheds-analytiker hos CSIS, til ComON.

Han understreger at Skanderborg-kontoret kører på en separat internet-forbindelse i forhold til resten af firmaet og angrebet har derfor ingen betydning for drifts- og produktionsmiljøet. Selskabets kunder kommer ikke til at mærke angrebet, forsikrer Peter Kruse.

Han fortæller at det er umuligt at stoppe angrebet, fordi databombardementet kommer fra et meget stort antal bot-inficerede computere der er spredt over hele verden. Selv et sikkerhedsfirma kan intet stille op mod et angreb i denne størrelse.

»Der er ikke noget vi kan gøre for at stoppe angrebet - vi må bare vente, indtil det hører op,« siger Peter Kruse.

Det menes at Storm-banden råder over mere end en million zombie-computere, men det er kun en lille del af netværket - måske 1.000 maskiner, skønner Peter Kruse - som bruges i angrebet mod Skanderborg-kontoret.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job