Dansk spilsucces frygter ny Apple-regel

Apples nye licensbetingelser truer med at sætte en stopper for den danske spilmotor-succes, Unity 3D.

Artikel top billede

iPhone er ved at blive en populær spilplatform. Derfor er den danske spilmotor Unity 3D voldsomt ombejlet i øjeblikket.

Firmaet Unity Technologies leverer med spilmotoren de grundlæggende byggesten til computerspil. Dermed sparer spiludviklere for at bruge tid på helt grundlæggende elementer i spillet. Det danske Wii-spil Max & The Magic Marker er et af de mange computerspil, der er baseret på Unity 3D. Motoren er rost af mange, og tilbage i 2006 fik motoren også hædersprisninger ved Apple Design Awards.

Men nu kan selv samme Apple være med til at standse det danske spilfirmas succes.

Apples licensbetingelser blev i sidste uge ændret, så der fra sommerferien er strengere krav til de redskaber, som udviklere må anvende til at lave applikationer. Ændringen kommer til at standse Adobes planer om at tilbyde et udvikler-redskab. De nye licenser kan også dømme den danske spilmotor ude i kulden.

”De nye licensbetingelser er svære at tolke helt præcist. De giver plads til brede fortolkninger; ikke mindst af Apple selv. Nogle har nævnt, at den strengeste mulige fortolkning kan forbyde mange produkter mod at blive markedsført i App Store. Andre siger modsat, at en mere lempelig fortolkning af de nye betingelser vil betyde, at Unity og andre produkter sagtens kan fortsætte,” skriver stifter af Unity Technologies David Helgason i et indlæg til sine bekymrede brugere.

For at få svar på uklarhederne har Unity Technologies taget kontakt til Apples hovedkontor. Men lørdag havde firmaet ikke svaret tilbage.

”Apple har endnu ikke fortalt os, om ændringen kommer til at betyde noget for os, men vi mener, at vi har bidraget med så meget værdi til Apples økosystem med hundredvis - og snart tusindvis - af populære og storsælgende titler, så Apple burde ikke have noget ønske i at lukke os ned,” siger Helgason.

Ifølge ComONs oplysninger er der dags dato stadig intet nyt fra Apple.

Storsælgende titler
Der er allerede flere eksempler på spiludviklere, der har brugt Unity 3D til at lave populære spiltitler i iPhone. Her er tre spil, der alle er blevet store hit blandt amerikanske forbrugere:

Zombieville USA:

Skee-Ball:

Star wars: Trench Run:

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Teamleder til Servicedesk Aalborg

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S