DVD-afspiller til Windows CE maskiner

Med CeDVD kan man se DVD-film på enheder med Windows CE.

CeDVD fra det amerikanske firma InterVideo Inc. afspiller DVD-film på computere og andre enheder, der kører Windows CE styresystemet. Programmet er skabt til en ny generation af mobile- og multifunktionelle enheder.


CeDVD er en udvidelse af InterVideo’s program WinDVD, der afspiller DVD-film på Windows-platformen. Ligesom storebroderen understøtter CeDVD både DirectDraw og DirectSound API’erne. Programmet kan afspille både DVD og VCD’er.


CeDVD er designet til at køre på x86 arkitekturen fra Intel, AMD og Transmeta. Programmet vil kunne findes i udvalgte Windows CE enheder fra foråret næste år.

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil