Polle fra Snave er ulovlig

Radio- og tv-nævnet har afgjort, at Polle-filmene er skadelige, fordi de accepterer mobning og voldelig adfærd.

Så er det slut med morgen sherif-stjerner. Radio- og tv-nævnet har afgjort, at reklamefilmene om Polle og hans debile venner er skadelige og indeholder ulovlige scener. Blandt andet mener nævnet, at filmene accepterer både mobning og voldelig adfærd, skriver Politiken.


Nævnet skriver i sin afgørelse, at man normalt accepterer karikerende reklamer, men at Polle og vennerne overskrider grænserne: "Dels kan de opfattes som en accept af mobning - der er socialt meget kritisabel adfærd - dels indeholder de indslag af voldspræget karakter", står der i afgørelsen.


Enden på historien er, at Radio- og tv-nævnet ikke mener, at reklamerne bør vises i deres nuværende form, fordi de ikke er udformede med behørig ansvarsfølelse og kan inspirere til voldshandlinger.


Sonofon, der står bag reklamerne, beklager, men siger samtidig, at det endnu ikke er slut med Polle-filmene. Blot vil man i fremtidige afsnit tage hensyn til rådets afgørelse. Det betyder blandt andet, at det er slut med at vise morgen sherif-stjerner.


Polle-reklamerne har ifølge Gallup været de danske seeres favorit i årets første halvår, men Snave-drengen og hans venner måtte en tur for radio- og tv-nævnet, fordi morgen sherif-stjernerne faldt en kvindelig Vestjysk seer for brystet.


(Kilde: Politiken)

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland