Verdens første automatiske email-signatur er dansk

Et lille dansk firma er først i verden med en automatisk email-signatur, der med link til virksomhedens personale-database kan sikre korrekte dat og et professionelt firmalogo. Desuden kan det bruges som et effektivt markedsføringsredskab.

Virksomheder bruger hvert år tusindvis af kroner på brevpapir, visitkort og lignende præsentationsmateriale. Men hvor meget gøres der egentlig ud af signaturerne i de mange mails, som medarbejderne sender hver dag?

Svaret er for langt de flestes vedkommende ikke ret meget. Det vil det lille danske firma Office add-on nu ændre på. I mere end et år har de to bagmænd, Peter Riber og Bjarne Mess, arbejdet på at udvikle deres lille program, som skal gøre det muligt at trække oplysninger fra virksomhedens database over i email-signaturen og præsentere det pænt for modtageren.

I foråret lå det klart, og siden har blandt andet Københavns Kommune, Fredericia Kommune og Vækstfonden vist interesse for programmet, der grundlæggende bygger på at administrationen af email-signaturer styres centralt fra.

»På den måde er virksomhederne sikrer på, at der altid er den korrekte information på alle emails, og at der er en ens grafisk identitet, som matcher virksomhedens brevpapir og lignende. Samtidig undgår man individuelle løsninger som spiralrygge, små smilende mænd eller hvad medarbejderne nu ellers synes er sjovt,« forklarer Peter Riber.

Han peger desuden på, at den centrale styring giver virksomheden mulighed for at lægge links til nye tiltag ind i alle mails på en gang.
»Derved bliver det også et kraftigt markedsføringsværktøj,« understreger Peter Riber.

Samtidig er det muligt at lave forskellige standard-signaturer på forskellige sprog, som medarbejderne kan bruge når behovet opstår.

Peter Riber og Bjarne Mess satser i første omgang på at sælge programmet i Danmark, England og USA. En licens til Office add-on koster 250 kroner per bruger som introduktionstilbud.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S