Tidsindstillet virus truer verdens computere

En tidsindstillet virus kaldet Magistr kan ligge på din computer uden du ved det. Virus spredte sig i marts og april, mens udløses først efter 30 dage.

Flere antivirusfirmaer advarer i disse dage om en ny virus kaldet Magistr. Virusen spredte sig i marts og april, men den har den ubehagelige egenskab at den ligger og venter i 30 dage inden den aktiveres, skriver norske digitoday.


Magistr er en blanding af en virus og en trojansk hest. Den vedhæfter sig selv til programmer og andre filer - og optræder aldrig under eget navn. Derimod benytter den sig af forskellige, tilfældig genererede navne - hvilket gør den utrolig svær at opdage.


Virusen har katastrofale følger for offeret. Magistr inficerer .exe og .scr filer og sender sig selv videre via Windows-/Outlook- og Netscape-adressebogen. Ifølge virusfirmaet Trend Micro vil virusen forsøge at stresse computerens harddisk controller til at brænde af, samtidig med at den vil overskrive CMOS og slette BIOS.


Trend Micro har stadig sat virusen på lav risiko, men ifølge selskabets liste over virusangreb er Magistr den anden mest udbredte virus i Europa i disse dage.


(Kilde: digitoday og Trend Micro)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job