Danske firmaer er bagud med mobil adgang

Danmark kommer ind på en lidet flaterende sidsteplads blandt de nordiske lande når det gælder adgangen til virksomhedens data fra mobile enheder som bærbare computere, PDA'er eller mobiltelefoner. Det er konklusionen på en undersøgelse af mobilmedarbejdere i Norden foretaget af Gallup i samarbejde med IBM.

Danmark er det land i Norden, hvor virksomhederne er mindst tilbøjelige til at give deres medarbejdere adgang til virksomhedens informationer og programmer fra distancen. Undersøgelsen fra IBM og Gallup giver et billede af en stor forskel mellem Danmark og de andre nordiske lande. I Danmark er det kun 40 procent af virksomhederne der overhovedet har medarbejdere med adgang til dele af virksomhedens EDB-system via mobile enheder. I Sverige er andelen på 50 pct. og i henholdsvis Finland og Norge på 43 og 48 pct.


- Vi ved ikke hvorfor Danmark halter efter på dette område. Der er ikke nogen logisk forklaring. Hvad angår internetopkoblinger generalt ligger vi jo ellers lunt, men det er sandsynligt, at de geografiske forhold i de nordiske lande spiller ind. I de andre nordiske lande er der oftere længere mellem hjem og arbejde. Det er sværere hurtigt at komme på kontoret og det kan være en grund til, at de andre skandinaviske lande har været hurtigere til at tage de mobile muligheder til sig, siger Louise Dal fra IBM.


Billedet af Danmark som tilbagestående, når det gælder mobil adgang til virksomheden, bliver endnu mere udtalt, når man ser på hvor mange medarbejdere, der har muligheden. I Danmark er det 17 pct., i Norge er det 27 pct. og i Sverige og Finland er det henholdsvis 20 pct. og 17 pct.


Danske virksomheder er også de dårligste til at se mulighederne i mobil adgang til virksomheden. Det er kun 27 pct. af firmaerne i Danmark, der vil prioritere medarbejdernes adgang til de interne systemer. I de øvrige lande i Skandinavien er tallene højere med Sverige i spidsen, hvor halvdelen af firmaerne ser mulighederne og vil prioritere området.


Mobil adgang er mange ting. Der er store variationer med hensyn til, hvad virksomhederne giver medarbejderne adgang til at benytte via mobile enheder. Det er først og fremmest mail, kalender og adressebog medarbejderne kan komme på. Derefter kommer intranet og fælles databaser.


Når det drejer sig om adgangen til andet end mail, kalender og adressebog ligger Danmark tilgengæld helt i front sammen med Sverige. Danmark ligger først, når det gælder medarbejdernes mobile adgang til tilbud, rabatter, salgstal og andre dele af virksomhedens back-end systemer.

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S