KMD holder fast i svindelramt partner

Topchefen havde ansat tusindvis af fiktive medarbejdere og lod deres løn gå i egen lomme. Men nu er outsourcing-giganten Satyam på benene igen, og både KMD og NNIT holder fast i deres indiske partner.

I modsætning til IT Factory har indiske Satyam klaret at holde sig i gang - og i live - mens en svindelsag ryddede forsider rundt omkring hos verdenspressen.

Sagen begyndte at rulle i årets første uge, da topchef og bestyrelsesformand Ramalinga Raju gik til bekendelse: Han havde forfalsket firmaets regnskaber og i flere omgange løjet omsætning og indtjening langt højere, end tallene reelt var. Få uger forinden var Satyam kommet under beskydning fra Verdensbanken, som havde sortlistet firmaet på grund af anklager om korruption.

Som i den danske IT Factory-sag kom skeletterne væltende ud af skabet, da døren først var blevet låst op.
De indiske myndigheder anklager blandt andet Ramalinga Raju, der udover at være bestyrelsesformand også var stifter og øverste chef, for at have ansat tusindsvis af fiktive medarbejdere. Formålet var, mener anklageren, at kanalisere deres lønninger videre til egne og venners lommer.

Mens firmaet, der er blandt Indiens største og vigtigste outsourcing-leverandører, officielt beskæftigede 53.000 medarbejdere, så var der reelt kun 40.000 rigtige levende mennesker på arbejde. De ekstra 13.000 navne på stabslisten var opfundne, fiktive personer, men den løn, der blev udbetalt til deres konti, havde Ramalinga Raju skaffet sig råderet over.

Det siger anklageren i sagen ifølge the Times of India, men Rajo nægter sig skyldig i lige præcist medarbejdersvindlen, mens han godt vil stå ved de fleste andre anklagepunkter.

Topchefen, hans bror (der var adm. dir) samt selskabets finansdirektør er foreløbigt bag lås os slå, mens sagen efterforskes. Også to revisorer fra PricewaterhouseCoopers er sigtet i sagen.

Satyam tog i ugerne efter afsløringen af de forfalskede regnskaber et så stort dyk på børsen, at selskabets værdi blev reduceret til noget nær ingenting. Tiltroen til selskabet blev ikke bedre af, at det meste af ledelsen var væk.

Mens firmaets værdi tog retning mod nul, indsatte den indiske regering en midlertidig bestyrelse, som skal få Satyam på benene igen. Og mens topchefen spræller bag tremmer, fortsætter de menige medarbejdere i det enorme firma nogenlunde som normalt med dagens dont.
Blandt kunderne - en lang række af verdens største firmaer - er der tilsyneladende tiltro til, at redningsaktionen vil lykkes.

Herhjemme benytter både KMD og NNIT sig af Satyam som en vigtig partner i udvikling og drift af SAP-projekter.

»Det ser ud som om Satyam kommer til at bestå,« siger offshore manager i KMD, Freddy Hansen.

Han peger på, at firmaet leverer, som det skal, og at der tilsyneladende ikke er kunder, der har forladt Satyam.

»Hos os er der ikke en eneste leverance, der er smuttet for dem, siden sagen startede,« fortæller han.

Freddy Hansen har som KMDs kontaktperson til outsourcing-partneren fulgt den indiske skandalesag tæt, og han vurderer, at den har påvirket hele det globale outsourcing-marked - på samme måde, som da Roskilde Bank herhjemme gik konkurs og sendte chokbølger gennem hele den øvrige bankverden. Chokbølgen til trods: KMDs partner i Indien hedder fortsat Satyam.

Samme melding får man hos Karsten Fo Ho-Lang, der er teknologi-direktør i NNIT:

»Satyam er gået fra at befinde sig i en usikker til en stabil situation. Jeg tror, de er inde i den rigtige udvikling, og vi holder fast i dem som vores outsourcing partner,« fortæller han.

Stein Baggers indiske "kollega" Ramalinga Raju har indrømmet svindel for i alt 1 milliard dollars, men han benægter, at det skulle være for egen vindings skyld.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,