Danmarks Radio med nyt ansigt

Danmarks Radio er i gang med en større omstrukturering og i den forbindelse har den gamle dames ansigt udadtil også fået en ordentlig opfrisker.

Over 2 millioner individuelle brugere kigger forbi dr.dk hver måned og det gør Danmarks Radios website til landets mest besøgte. Nu har den populære side fået en gedigen ansigtsløftning - eller måske rettere en gennemgribende foryngelseskur uden botox og implantater.

Både udseende og brugerfunktioner er blevet renoveret. Siden skulle nu være nemmere at navigere rundt på, samtidigt med, den bliver opdateret hyppigere.

»Vi er rigtig glade for at kunne præsentere brugerne for en langt mere dynamisk og indbydende forside, som konstant er på tæerne med døgnets vigtige historier og aktuelle tilbud... Og så har forsiden i øvrigt lagt det lettere 'slagskibsgrå' look bag sig, til fordel for en livlig grøn«, fortæller Karen Westman Hertz, chef for dr.dk

Det har været essentielt for dr.dk, at brugeren skal kunne navigere sig frem til stort set alt fra forsiden. Derfor har brugervenligheden haft høj prioritet, hvilket er årsagen til, at forsiden nu er enkelt opdelt i to overordnede spalter - én med alle former for nyheder og én med alle medietilbuddene

Derudover er den redaktionelle side blevet styrket, idet dr.dk har etableret en firemands forsideredaktion af skrivende nyhedsjournalister, der løbende redigerer og prioriterer i nyhedsstrømmen og tillige laver egne historier. Det er måske derfor, sidens ny udseende ved første øjekast kan minde lidt om Jyllandspostens jp.dk.

-men alene farveskiftet fra betongrå til den frisk grønne kulør, varsler morgenluften og de gode intentioner hos Danmarks Radio på nettet:
»Den nye forside er et af vores allervigtigste projekter på dr.dk i år. Og jeg er sikker på, at den vil give brugerne en bedre oplevelse af dr.dk og inspirere dem til at bruge dr.dk's mange forskellige tilbud endnu mere«, slutter Karen Hertz

Allerede FØR ansigtsløftningen kan man konstatere, at dr.dk måned for måned procentvis lægger afstand til de nærmeste konkurrenter, Krak, TV2, EkstraBladet og MSN, målt i antallet af unikke brugere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere