Microsoft Office kan alligevel eksportere PDF-filer

Det bliver alligevel muligt at eksportere PDF-filer fra Microsoft Office 2007. Men det kræver installation af et separat plug-in.

I sidste uge kom det frem, at Microsoft er blevet tvunget til at fjerne PDF-eksport-funktionen fra sin kommende kontorpakke Microsoft Office 2007. Det sker efter en længere strid med Adobe, der har truet med at klage til konkurrence-myndighederne i USA. Nu forsikrer Microsoft imidlertid, at Office 2007 sagtens kan eksportere PDF-filer, og forvirringen skulle dermed være total.

Striden mellem Microsoft og Adobe handler ikke om rettighederne til PDF-formatet, som også er indbygget i mange andre kontorpakker, men derimod om den konkurrence-forvridning der kan ske, hvis Office kan eksportere PDF. Adobe frygter tilsyneladende, at det vil ramme salget af firmaets egne programmer til generering af PDF-dokumenter.

En af de ansvarlige Microsoft-medarbejdere, Brian Jones, der arbejder med Open XML formatet, forsøger nu at opklare forvirringen med et indlæg i sin blog. Han fortæller, at Microsoft efter pres fra Adobe er nødt til at fjerne PDF-funktionen fra selve produktet, men den bliver i stedet tilbudt som et gratis plug-in.

Så brugerne kan stadig eksportere deres dokumenter som PDF-filer, de skal blot en tur forbi Microsofts hjemmeside først og hente udvidelsen.

Brian Jones forsikrer samtidig, at Microsofts implementering af PDF følger den officielle ISO-standard. Han afviser dermed spekulationer om, at striden mellem Microsoft og Adobe skyldes at Office ikke holder sig til den officielle standard for PDF.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS