Microsoft-sag ikke til Højesteret

Den amerikanske Højesteret har afvist at behandle sagen mod Microsoft og sendt den tilbage til en lavere appelret.

Microsoft har vundet en lille sejr i sagen om monopolmisbrug på softwaremarkedet. Dommer Thomas Penfield Jackson fandt i juni Microsoft skyldig i at have overtrådt den amerikanske monopollovgivning, men softwarefirmaet ankede straks afgørelsen.


Det amerikanske justitsministerium og de 19 forbundsstater, som har sagsøgt Microsoft, ønskede at sagen straks skulle behandles for Højesteret, men afgørelsen i dag betyder, at den først skal høres i appelretten.


Beslutningen tolkes som en sejr for Microsoft. Dels har appelretten tidligere afgjort til fordel for firmaet, og dels bliver hele sagen forlænget med mindst et år.


Sandsynligvis skal sagen alligevel til sidst forhandles for Højesteret, men Microsoft kan dermed vinde tid - hvilket, mener mange, har været firmaets strategi siden sagen startede.


(Kilde: CNN)

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S