Zepto åbner butik i Roskilde

Zepto åbner sin tredje butik på Ro's Torv i Roskilde og har nu blikket rettet mod Århus.

På torsdag åbner Zepto sin tredje butik efter butikkerne i de to københavnske butikscentre, Field's og på Fisketorvet. Den nye Zepto-butik bliver placeret ved hovedindgangen og vil indeholde både fladskærme og bærbare computere.

Zeptos administrerende direktør Lasse Frost fortæller, at Zepto med den næste butik kan etablere sig uden for Sjælland.

»Vi har haft forrygende succes med åbningen af Zepto-butikkerne i Field's og på Fisketorvet, som har genereret store overskud lige fra begyndelsen. Derfor åbner vi en ny butik på Ro's Torv i Roskilde, hvor vi ved, at kundegrundlaget er stort. Næste butiksåbning bliver sandsynligvis i Århus, hvor vi i øjeblikket søger velegnede butikslokaler og en ambitiøs franchisetager«, siger Lasse Frost.

Zepto leder fortsat efter franchisetagere, der vil sælge producentens produkter i både Danmark, Sverige, Norge og Tyskland. I alt vil Zepto have yderligere otte butikker indenfor to år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere