Palm Pre udløser vrede hos udviklere

Den nye smartphone Palm Pre kommer til Europa snart, men i hjemlandet er Palm kommet i modvind.

Der er store forventninger til Palm Pre, der betegnes som lidt af en iPhone-dræber, og telefonen kommer til Europa i løbet af de næste uger. Men i USA er Palm kommet i modvind for sine strenge betingelser for software til Palm Pre. Den nye smartphone har sit eget styresystem, WebOS, og det skulle være meget let og hurtigt at udvikle programmer til WebOS, men så starter mareridtet først. For Palm stiller meget skrappe krav til de programmer, der skal med i sit App Catalog.

Det fortæller open source-udvikleren Jamie Zawinski i sin blog. Han har skrevet to små, simple programmer til Palm Pre, men han har uden held forsøgt at få dem med i App Catalog. Palm forlanger nemlig, at programmerne ikke må gøres tilgængelige andre steder end gennem firmaets eget softwarekatalog. Jamie Zawinski må altså ikke tilbyde programmerne til download fra sin egen hjemmeside.

Heller ikke selvom der er tale om open source-programmer, der er frigivet sammen med deres kildetekst. Palm ændrede dog senere holdning og sagde, at Jamie Zawinski alligevel godt måtte tilbyde softwaren på sin hjemmeside, men i den nyeste version af licensvilkårene til Palms Developer Kit hedder det igen, at programmerne kun må udbydes gennem App Catalog.

Nu har Palm så krævet, at Jamie Zawinski skal oprette en PayPal-konto og betale 99 dollar om året for retten til at distribuere sine gratis programmer til WebOS-brugerne. Zawinskis programmer er stadig ikke tilgængelige gennem App Catalog – og han overvejer nu at skifte til Android.

App Catalog er en klar kopi af Apples App Store, og ligesom Apple forsøger Palm også at udøve kontrol over de programmer, der udbydes fra tredjeparter. Smartphone-udvikleren Harald Welte kritiserer i sin blog, at Palm mangler enhver forståelse for open source software.

Palm er også involveret i et heftigt opgør med Apple om retten til at synkronisere Palm Pre med iTunes.

Salget af Palm Pre ser indtil videre ud til at være lidt skuffende. Palm har solgt 400-500.000 enheder i det sidste kvartal, hvilket skal sammenlignes med, at Apple har solgt en million eksemplarer af iPhone 3GS i løbet af de første fem dage efter lanceringen.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura