Filippinerne: Virussagen genoptages

Justitsministeriet på Filippinerne vil genoptage sagen mod den hacker, der i maj måned spredte den verdemsomspændende ILOVEYOU-virus.

I et drama, der efterhånden er en tv-serie værdig, har justitsministeriet på Filippinerne nu besluttet at genoptage sagen mod den filippinske student Onel de Guzman, der menes at stå bag ILOVEYOU-virusen. Det skriver nyhedstjenesten ABCNews ifølge IDG online.


Virusen hærgede alverdens computere i maj måned og Onel de Guzman var blandt de første mistænkte i sagen. Under afhøringer indrømmede han, at han muligvis var kommet til at sprede virusen, men vil ikke fortælle, om det er ham, der har skabt den berømte virus.


For to uger siden måtte den filippinske regering dog droppe anklagerne mod Guzman, fordi der ikke var beviser nok. Man havde desuden problemer med at anklage Guzman under den eksisterende lovgivning. Siden har Filippinernes præsident, Joseph Estrada, udskrevet en ny lov, der både dækker elektronisk handel og computerhacking, men loven virker ikke med tilbagevirkende kraft.


Alligevel har de fire opdagere, der arbejder med ILOVEYOU-sagen bedt justitsministeriet om at genoptage sagen mod Guzman. Det er endnu uvist, om der er fundet nye beviser i sagen.


Læs også:

Alle anklager droppet i Loveletter-sag

Tiltale rejst i Loveletter-sag

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job