Flere indbrud hos danske netbanker

I den seneste tid har flere danske netbanker været udsat for it-indbrud. Politiet advarer danskere mod at medvirke til tvivlsomme pengeoverførsler til udlandet.

Danske netbanker har flere gange i år været udsat for it-indbrud, hvor kriminelle har brugt danske mellemmænd til at overføre store pengebeløb til udlandet. Bankerne dækker kundernes tab, men de danskere, der fungerer som mellemmænd, kan risikere en sigtelse.

Indtil i år har netbanker i Danmark stort set været forskånet for indbrud, men nu er der tegn på, at organiserede kriminelle grupper i udlandet er begyndt at interessere sig for de danske banker.

»Der er nye tilfælde, hvor det er lykkedes kriminelle at bryde ind. Vi ved endnu ikke i hvilket omfang, men det vil vi følge. Noget tyder på, at vi skal øge sikkerheds-niveauet, og det er vi ved at kigge på,« siger underdirektør Tina Füssel fra Finansrådet til Ritzau.

Alene i august er der registreret tre sager om indbrud hos netbanker. I en af sagerne blev en konto hos en netbank i Nordjylland lænset for 80.000 kroner. En 16-årig dansk dreng blev ansat til hjælpe med at overføre pengene til udlandet mod en provision på 10 procent.

»Der er ingen, der får penge for at lave ingenting. Det burde han have indset, og han har en sigtelse hængende over hovedet. Han syntes måske, at det var smart, og han har nok ikke tænkt nærmere over, at man ikke bare får 10 procent af 80.000 kroner uden at tage en risiko. Det er naivt,« siger kriminalinspektør Steen Edeling fra Odder Politi til Ritzau.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura