Ny dansk fabrik skal producere højteknologiske chips

Danmark får nu for første gang sin egen produktion af højteknologiske chips til telekommunikation. Forskerne og erhvervsfolkene bag den nye fabrik vil producere chips som kan konkurrere med de mest avancerede chipteknologier på verdensplan. Den hidtidige succes skyldes et stærkt og utraditionelt samarbejde mellem forskning og erhvervsliv i Danmark.


Det er det danske firma IONAS A/S, et datterselskab af NKT Holding, der siden 1997 har udviklet og produktionsmodnet den nye chipteknologi, og der investeres et større tocifret millionbeløb i den nye fabrik.


De nye danske chips er såkaldte optiske chips, der kan afhjælpe de flaskehalsproblemer på informationsmotorvejen, der opstår i takt med at brugen af Nettet stiger eksplosivt. De nye optiske chips giver således adgang til hidtil uset transmissionskapacitet på Nettet, og derfor er der stor forhåndsinteresse for de nye danske chips.


- Vi er allerede i samarbejde med en række store internationale firmaer, der er interesserede i at bygge vores chips ind i deres produkter, siger adm. direktør for IONAS A/S, Lars Rønn, der forventer, at den nye fabrik vil stå klar næste år.


Baggrunden for at skabe denne nye industri er et mangeårigt tæt samarbejde mellem forskere fra Mikroelektronik Centret (MIC) på Danmarks Tekniske Universitet og NKT Research Center A/S, som har leveret en del af medarbejderne i IONAS. Forskerne fra universitetet og erhvervslivet bor dør om dør og bruger dagligt hinandens faciliteter. Det skaber et kreativt miljø, hvor skridtet fra grundforskning til industriel anvendelse ikke er så langt.


- Vi har siden 1991 satset meget målrettet på at arbejde tæt sammen med industrien, siger direktøren for MIC, Jon Wulff Petersen, og tilføjer, at der ud over visioner også kræves en smule held for at udvikle netop den rigtige teknologi på det rette tidspunkt.


Forskningsaktiviteterne, som blandt andet har dannet basis for denne nye industri i Danmark, er nu videreført i COM - Danmarks nye forskningscenter på DTU indenfor optisk telekommunikation. Her er man, i samarbejde med dansk industri, i fuld gang med at videreudvikle fremtidens optiske chips.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    KEYBALANCE A/S
    Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere