Kør den samme mobile app på alle platforme

Et europæisk projekt forsøger at udvikle en fælles platform for applikationer til alle mobile enheder.

Skriv din applikation én gang – og den kan køre på alle mobile enheder uanset operativsystem. Det er drømmen, som det europæiske projekt Webinos nu forsøger at gøre til virkelighed. Det tyske Fraunhofer Institut for Open Communications Systems (Fokus) står i spidsen for projektet, som har modtaget omkring 75 millioner kroner i støtte fra EU.

De andre deltagere i projektet er både teleoperatører som Deutsche Telekom og Telecom Italia, mobilproducenter som Sony Ericsson og Samsung og organisationen World Wide Web Consortium.

Deres mål er at udvikle en fælles open source platform for web-applikationer, som både skal fungere på mobiltelefoner, tv-apparater, pc'er og alle andre enheder, der er koblet til nettet. Det treårige Webinos projekt starter i denne måned.

”Problemet er den ekstreme fragmentering af platforme. Vi har mange forskellige platforme som applikationer kan køre på – iPhone, Android, Symbian – og det er kun på mobil-siden. Hvis du udvider det til biler og forbrugerelektronik, har du endnu flere platforme,” siger projektleder Stephan Steglich til BBC News.

I dag er det meget dyrt hvis man skal udvikle versioner af den samme applikation til to, tre eller flere forskellige platforme. Målet for Webinos projektet er at flytte applikationerne over i browseren, hvor de kan køre uafhængigt af platform.

”Den største fællesnævner på tværs af alle disse enheder er browseren – det er det eneste, som folk kan bruge til modtage det samme indhold,” siger Steglich.

Men listen over deltagere i projektet mangler én vigtig spiller – Apple – og så længe iPhone-producenten ikke vil være med, kan det blive meget svært at etablere en ny standard for mobile web-apps.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse