Dansk computer misbrugt til hacker-angreb

Et ægtepar på Midtsjælland blev anholdt og sigtet for computer-kriminalitet. Hackere havde brugt ægteparrets computer til at angribe et amerikansk firma.

En ubeskyttet computer fik alvorlige konsekvenser for et ægtepar fra Midtsjælland, der blev anholdt af politiet og sigtet for et hacker-angreb mod et amerikansk vekseler-firma, skriver Ritzau. De amerikanske myndigheder havde sporet angrebet til ægteparrets computer, men efterforskningen afslørede hurtigt, at ægteparret var uskyldigt. De reelle gerningsmænd havde installeret et skjult program og fjernstyret computeren.

Ifølge Rigspolitiets IT-efterforskningssektion kan private og virksomheder risikere at blive udsat for afpresning, hvis hackere skaffer sig kontrol over computerne. Der er dog endnu ikke registreret sager om internet-afpresning i Danmark.

»Jeg har på fornemmelsen, at der er firmaer, som har været udsat for afpresning, men som ikke har anmeldt det«, siger kriminalkommissær Ronald Pedersen til Ritzau.

Han fortæller at der har været et enkelt forsøg på afpresning. Hackere forsøgte at afpresse et bordel og truede med at offentliggøre kundelisten, men det viste sig, at der ikke var hold i sagen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere