Artikel top billede

FBI har måske indbygget bagdør i OpenBSDs IPsec-stack

Har FBI installeret en skjult bagdør i operativsystemet OpenBSD?

Det Unix-lignende operativsystem OpenBSD bliver normalt regnet for at være meget sikkert. Men FBI har muligvis fået plantet en skjult bagdør i OpenBSD allerede for ti år siden. Det fremgår af en mail, som OpenBSD-stifteren Theo de Raadt netop har offentliggjort. Mailen er sendt til de Raadt af Gregory Perry, der arbejdede for firmaet Network Security Technology omkring årtusindskiftet.

Perry hævder at FBI og NSA gik sammen om at betale programmører for at indbygge bagdøre i blandt andet IPsec stack'en under OpenBSD. Denne kode bruges i dag i mange andre programmer, men den har været gennem mange ændringer i de sidste 10 år, så det er uklart om en mulig bagdør stadig eksisterer.

I mailen antydes det også, at denne hemmelige bagdør skulle være årsagen til at FBI stadig anbefaler brugen af OpenBSD.

I 2003 mistede OpenBSD-projektet sin finansielle støtte fra DARPA, som hører under det amerikanske forsvarsministerium, og Perry mener at det netop skyldes den indbyggede bagdør i operativsystemet.

Koden fra OpenBSD bruges blandt andet til Microsofts Windows Services for Unix og firewalls fra Calyptix, Swapspace og Apsis.

Det er en kendt sag at den amerikanske regering ønsker at indbygge bagdøre i krypterings-produkter. Helt tilbage i starten af halvfemserne forsøgte USA at gennemtrumfe den såkaldte Clipper-chip med indbygget bagdør, men det blev en fiasko.

Der har altid gået rygter om, at der skulle være bagdøre i populære produkter som Windows, men det er ikke blevet bekræftet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere