Novo Nordisk IT fik 61 millioner i overskud

Novo Nordisk IT har fremlagt et regnskab for 2002, der udviser solidt overskud. Omsætningen i Novo Nordisk IT er i 2002 steget med 60 millioner kroner til 650 millioner kroner, og resultatet efter skat er steget med 26 millioner kroner til 61 millioner kroner.

Direktør i Novo Nordisk IT, Torben Skriver Frandsen, betegner resultatet som særdeles tilfredsstillende, ikke mindst set i forhold til en generel uro på IT-markedet og i forhold til, at selskabet har mødt en øget konkurrence på alle områder.

»Den vækst i indtjening og omsætning, vi har opnået i 2002, understreger, at vi er lykkedes med at effektivisere IT-ydelser. Dels leverer vi IT-ydelser til selskaber i Novo Nordisk-koncernen i konkurrence med mere end 50 eksterne IT-leverandører, dels har vi kunnet se en klar indikation af, at vores ydelser er konkurrencedygtige både på kvalitet og pris i kraft af, at vi har kunnet fastholde og udbygge vores engagement med kunder på det øvrige marked«, siger Torben Skriver Frandsen.

Han forudser, at Novo Nordisk IT vil være i stand til at øge omsætningen i 2003 i samme størrelsesorden som i 2002 - trods en fortsat afmatning i markedet - og at selskabet desuden vil være i stand til at forøge antallet af kunder uden for Novo Nordisk-koncernen.

»Vi tror på, at en del af de krav, som stilles til den farmaceutiske industri, vil komme til at gælde for virksomheder inden for andre industrisegmenter, som for eksempel fødevarer, bryggerier etcetera. Vores kompetencer som IT-leverandør til farmaceutisk industri vil have generel værdi inden for alle de industrier, hvor virksomhedens tilladelse til at operere i princippet står og falder med evnen til kvalitetssikring, dokumenteringen af processer etcetera,« siger han.

»Vores langsigtede mål er at hente op til 30 procent af vores omsætning uden for Novo Nordisk-koncernen. Det er et ambitiøst mål, fordi vores leverancer til Novo Nordisk-koncernen også vokser over tid. Vi forventer, at vores nuværende og potentielle kunder også i 2003 vil holde igen med investeringer i IT-ydelser. Men samtidig forventer vi at forøge antallet af kunder uden for Novo Nordisk-koncernen, og dermed at vi vil kunne styrke vores position på markedet,« siger Torben Skriver Frandsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere