Packard Bell afviser, at pc-markedet er ved at være mættet. I en pressemeddelelse citerer pc-firmaet en ny analyse fra Forrester Research, som fortæller at 61% af alle europæiske hjem i 2005 vil have mindst en hjemme-pc. Husstande som køber pc'er inddeles i tre kategorier; førstegangskøbere, dem som vil udskifte en gammel computer med en ny, og dem, der vil have mere end én pc.
Den sidste gruppe - altså hjem hvor der findes flere pc'er - vil i 2005 udgøre 40 pct., mod 23 pct. i dag. Packard Bell afviser på den baggrund, at markedet snart er mættet.
"Bare fordi pc-salget på visse områder ikke udviser samme stigningstakt som i de seneste år, er nogle begyndt at påstå, at markedet er ved at være mættet. Det betragter jeg som en temmelig uhyrlig påstand på linie med, at man i 1960'erne kunne have påstået at radiomarkedet var dækket og TV-markedet 1970'erne," siger Rune Johansen, salgs- og marketingchef hos Packard Bell i Norden.
De 39 pct. af befolkningen, som i 2005 endnu ikke har anskaffet en pc, bliver alligevel regnet som potentielle kunder hos Packard Bell. Det er ganske enkelt ikke muligt at fungere i det fremtidige samfund uden Internet-adgang og e-mail adresse, påstår pc-firmaet.
"For lige som det i dag er stort set umuligt at møde en person, der ikke har en telefon, vil det om antagelig 10-15 år være svært at finde en uden e-mail adresse og adgang til Internettet fra hjemmet. Dermed siger jeg også, at ikke alle nødvendigvis vil anskaffe en hjemme-pc, som den kendes i dag, men de fleste vil nok gøre det for også at kunne anvende den til spil og anden form for underholdning," siger Rune Johansen.
Ifølge undersøgelser er den største gruppe, som end ikke overvejer at anskaffe en hjemme-pc, at finde blandt enlige kvinder uden børn, med dårlig eller ingen uddannelse og lav indkomst, fortæller Packard Bell.