Pc-salget i Europa-område 13 procent frem

De dobbeltcifrede vækstrater for pc-salget er for alvor tilbage. Ifølge analysevirksomheden Gartner steg salget af pc'er i EMEA-området (Europa, Afrika og Mellemøsten) med 13 procent i tredje kvartal.

Væksten skyldes blandt andet en knivskarp priskrig med mange kanpagnetilbud, rapporterer analysevirksomheden.

HP sad i tredje kvartal på den største markedsandel i området - 16,2 procent. Herefter fulgte Dell med 8,9 procent, Fujitsu Siemens med 6,4 procent, Acer med 5,2 procent og IBM med 4,7 procent.

Acer, som er stærk på notebook-markedet, havde størst vækst sammenlignet med samme kvartal i fjor. Leverandørens salg målt i styk gik frem med 55,7 procent. Dell havde - som sædvanlig - også en høj vækstrate. Direktesælgeren løftede styksalget med 29,4 procent, skriver det tyske Computer Reseller News.

I alt blev der solgt 12,6 millioner pc'er i perioden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere