LetsBuyIt.com er godt på vej til at blive den første Internet-butik med fuld dækning i Europa. I løbet af denne uge åbner fire nye lokale LetsBuyIt.com netbutikker i fire europæiske lande, Schweiz, Østrig, Holland og Belgien. Inden weekenden er LetsBuyIt.com således repræsenteret lokalt i ti europæiske lande.
- Hver gang vi åbner i et nyt land forøger vi vores samlede købekraft. Det betyder at priserne på vores varer kan blive endnu bedre. På kun få måneder er vi blevet en af de største netbutikker i Danmark og Norge og den største i Sverige. Nu er vi på vej til at blive den første Internet butik med fuld dækning i Europa, siger Camilla Rose Hensen, informationschef hos LetsBuyIt.com i Danmark.
Andelen af befolkningen, som har adgang til Internet i de fire lande, som LetsBuyIt.com nu etablerer sig i, er ikke så høj som i Danmark.
- Det er et jomfrueligt marked, men vi ved at Internetadgangen i disse lande er i kraftig vækst. Med så mange indbyggere, vil vi være tidligt ude for at sikre os en plads på E-handelsmarkedet. Derfor etablerer vi os i disse fire nye lande allerede nu, siger Rune Kibsgaard Sjøhelle, international informationschef i LetsBuyIt.com
I løbet af februar forventer LetsBuyIt.com at fortsætte udvidelsen ved at etablere sig i Frankrig, Spanien og Italien, mens man i løbet af år 2000 undersøger mulighederne for at gå ind på markederne i USA, Latin-Amerika og Asien.