It-fagforening: Branchen har ansvar for efteruddannelse

Ifølge rapporten »IT i praksis« er der alvorlig mangel på it-specialister i Danmark. It-fagforeningen Prosa mener, at arbejdsgiverne må påtage sig et ansvar for efteruddannelse af medarbejderne.

De danske virksomheder mangler it-projektledere, it-arkitekter og forretnings-analytikere. Det viser den nye sektoranalyse »IT i praksis« fra Rambøll Management. Hos fagforeningen Prosa er man enig i, at der er mangel på it-folk. Men Prosa mener, at ansvaret ligger hos arbejdsgiverne.

»Vi får ikke løst disse problemer, hvis ikke arbejdsgiverne påtager sig et større ansvar og medvirker til at få opkvalificeret og efteruddannet deres medarbejdere. For at få flere personer med disse profiler kræves der en kombination af praktisk erfaring, løbende efteruddannelse og skræddersyet specialkurser, coaching og
mentor støttte. Det er vejen frem for at få flere personer med disse profiler,« siger Peter Ussing, formand for Prosa.

Han peger på, at virksomhederne har efterlyst de samme jobprofiler i perioden fra 2001 til 2005, hvor der ellers har været betydelig arbejdsløshed på it-området.

»Vi er enige med Rambøll i, at denne mangel på gode it-folk begrænser Danmarks kapacitet til udvikling af it-systemer. Disse typer af profiler er helt nødvendige for at de tidlige faser af nye it-projekter kan afvikles på den rigtige måde - og en god projektstart er altafgørende for kvaliteten af det endelige produkt,« siger Peter Ussing.

Fagforeningen er klar til at gå ind i et projekt for at beskrive, hvordan de nødvendige profiler identificeres, udvikles og modnes.

»Hvis ikke arbejdsgiverne forstår, at de også har et ansvar at løfte på dette område, vil problemet blive større i de kommende år. Dette vil skade de virksomheder der får brug for dygtige it-folk og forringe Danmarks internationale konkurrenceevne,« siger Peter Ussing.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere