Tidligere tiders forestillinger om FDF-drenge og FPF-piger med blå knæ, snobrød over bålet og bivuak i silende dansk sommerregn holder stadig stik, men de tusinder af børn og unge i det traditionsrige forbund får nu en ekstra dimension i deres frivillige arbejde.
FDF er nemlig gået ind i Internet-alderen - og dét med maner. Forbundets nye BlåNet
har inden starten godt 1.400 brugere. Ved lanceringen får de 5.000 11-18-årige FDF-ledere et særligt tilbud om at komme på BlåNet, som er forberedt til at håndtere i alt 32.600 medlemmer. De vil blive oprettet i takt med, at de ønsker at registrere sig. Dermed har FDF skabt et af de største virtuelle samfund på den danske del af Internet.
- For os er Internet et værktøj til bedre kommunikation mellem vore tusinder af frivillige ledere. Den stabile og hurtige kommunikation bruges til at udveksle idéer, holdninger og konkrete oplysninger. Den tid og de kræfter, vi sparer, kan vi så bruge til det, vi er her for - børne- og ungdomsarbejde, forklarer FDF's generalsekretær Tage Kleinbech.
I første omgang er det FDF's ledere, der er målgruppen for BlåNet. De bruger den bl.a. til kalender- og mødestyring, ligesom de har adgang til diskussionsgrupper omkring emner som alkohol, idéudveksling, mobning og ledertips. Desuden kan FDF's offentligheds-arbejde følges på www.fdf.dk. Næste trin for FDF's hjemmeside bliver at tilbyde organisationens yngste medlemmer forskellige former for interaktiv underholdning og lærdom.
BlåNet bygger på en Lotus Domino web-server, som Lotus Danmark har sponseret til formålet. Udvikling og installation af den store server er sket på rekordtid - efter arbejdstid og med frivillig arbejdskraft.
Webmaster er Karsten Balle fra Aalborg. - Vi har været positivt overrasket over, hvor hurtigt vi har kunnet etablere den avancerede Domino-server. På forhånd havde vi erfaringer med rå HTML-programmering fra vores gamle Internet-side. Notes og Domino kendte vi ikke meget til. Det viste sig imidlertid ikke at være noget problem. I dag kører serveren fint hos Cybercity, fortæller Karsten Balle.