KMD benægter at være stopklods for open source

Hos KMD afviser udviklingschef Torben Madsen, at KMD er stopklods for open source. Formanden for open source leverandørerne i Danmark, Morten Kjærgaard, giver Torben Madsen ret, men pointerer, at der er tale om et nyligt sindelagsskifte.

Hos KMD afviser Udviklingschef Torben Madsen, at KMD er stopklods for Open Source. Formanden for open source leverandørerne i Danmark, Morten Kjærgaard, giver Torben Madsen ret, men pointerer, at der er tale om et nyligt sindelagsskifte.

Baggrunden for Torben Madsen udmelding er en artikel i Ingeniøren, hvoraf det fremgår, at KMD spænder ben for kommuners skift til Open Source.

»Det passer ikke. Vi har flere projekter i gang, og er vi er i gang med at åbne således, at kommuner frit kan vælge mellem at skifte Word ud med tekstbehandlingen i Open Office. Vores indsats på Office-siden er klar til produktion og almindelig anvendelse inden sommerferien. . Excel er et lidt større problem, fordi der er nogle makrofunktioner, som Open Office-regnearket Calc ikke kan håndtere lige nu. Derfor kan jeg ikke love at det er klart inden sommer,« siger Torben Madsen.

Hos foreningen af Open Source leverandører i Danmark mener formand Morten Kjærgaard også, at det er forkert at tegne et billede af KMD som stopklods for open source. Han vedkender sig dog, at han har været sur på KMD, fordi de i 2004 forlod et Open Source-pilotprojekt i Videnskabsministeriet, som han også var involveret i.

»Men nu har de erkendt, at de har et ansvar for at hjælpe de kommuner, der ønsker at bruge open source,« siger Morten Kjærgaard

KMD er derfor i dag ikke nogen stopklods for open source, konkluderer Morten Kjærgaard.

»De er på rette vej. Men de skal holdes i ørerne - på en kærlig måde,« siger Kjærgaard.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Jyske Bank

    AI-backend udvikler

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job