Danske IT-virksomheder skal charmere investorer

I slutningen af august får omkring 25 lovende danske IT- og teknologivirksomheder tre dage til at charmere mere end 60 besøgende fra nogle af verdens største ventureselskaber og investeringsbanker.

I dagene 27.-29. august kommer 62 venturekapitalister og teknologieksperter til Danmark for at se 25 af de mest lovende danske IT- og teknologivirksomheder. Arrangementet går under navnet Danish tech Tour, og det er organisationen European Tech Tours, som kommer til Danmark efter at have gennemført lignende arrangementer i over 10 andre europæiske lande med stor succes.

»Det giver en unik mulighed for lovende danske IT- og teknologivirksomheder for at få direkte adgang til de internationale markeder. Dermed får de også mulighed for at realisere de store ambitioner, som gennemsyrer disse spændende vækstvirksomheder, udtaler partner Niels Henrik B. Mikkelsen, PricewaterhouseCoopers, der er sponsor for touren.

Samtidig er Niels Henrik B. Mikkelsen medlem af den selection committee, som har udvalgt de virksomheder, der bliver præsenteret på Danish Tech Tour.

»Det har været utroligt spændende at komme tættere på en række meget spændende danske vækstvirksomheder og drøfte deres teknologi og strategi mv. Der er ingen tvivl om, at der i Danmark findes en række meget lovende virksomheder,« siger Niels Henrik B. Mikkelsen.

De 62 deltagere på touren kommer fra ventureselskaber, investeringsbanker, IT-virksomheder og virksomhedsrådgivere fra hele verden, og kommer ikke blot for at scorer en gratis frokost og rundvisning, men fordi de kunne tænkes at poste penge i nogle af de kommende danske teknologikometer.

Læses lige nu

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S