Nu kommer den universelle mobiloplader

Den samme oplader kan snart bruges til alle telefoner - men iPhone kræver en adapter.

Artikel top billede

Et eneste ladeapparat til alle mobiltelefoner. Denne vision er nu blevet til virkelighed. I denne uge blev et eksemplar af den universelle mobiloplader symbolsk overrakt til EU-kommissær Antonio Tajani i Bruxelles. Produktionen forventes at starte senere i år.

Allerede i sommeren 2009 kunne mobilindustrien aflevere et aftalememorandum, hvor man forpligtede sig til at fremstille en universel mobiloplader baseret på micro-USB. Den skal gøre livet lettere for alle mobiltelefon-brugere og samtidig reducere mængden af affald.

Den frivillige aftale er underskrevet af de fleste store producenter af mobiltelefoner, herunder Apple, LG, Motorola, Nokia, Samsung og Sony Ericsson.

En række tekniske forhindringer skulle overvindes for at skabe den universelle oplader. Tidligere var batterierne i telefonerne meget forskellige, og deres elektrokemiske sammensætning var ikke den samme. Men i dag bruger stort set alle telefoner de samme lithium-ion-batterier.

Den sidste forhindring var derfor at blive enig om at skabe et fælles stik – og her har man altså valgt det lille og flade micro-USB, der passer til selv de tyndeste mobile enheder.

En normal USB-port i computeren leverer 500 mA (milliampere), men det er hævet til 1500 mA i den universelle oplader.

Branchen forventer, at opladeren senere også skal bruges til digitale kameraer, mp3-afspillere, GPS-enheder og andet mobilt udstyr.

Dermed behøver forbrugeren ikke længere slæbe rundt på en hel stak forskellige opladere og man kan stadig anvende sin gamle oplader når man køber nyt udstyr. Det kræver selvsagt, at den enkelte mobile enhed får et micro-USB stik.

Det store spørgsmål har været, hvordan Apple ville forholde sig til den universelle oplader. Apple er kendt for at gå sine egne veje og firmaet bruger det samme 30-pin stik i sine iPods, iPhone og iPad.

Der findes et meget stort udvalg af tilbehør som bruger dette stik, så den eneste mulighed for Apple er at indbygge et ekstra micro-USB-stik eller vedlægge en adapter.

Nu ser det ud til, at Apple har besluttet sig for den sidstnævnte løsning. Apple vil ikke indbygge et micro-USB-stik i sine kommende iPhones. I stedet bliver telefonen solgt sammen med en adapter, som konverterer mellem det sædvanlige 30-pin-stik og micro-USB.

Det betyder så at iPhone-ejere skal huske adapteren hvis de vil bruge muligheden for at lade op over micro-USB – og dermed forsvinder en del af fordelen ved den universelle oplader.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura