DR lancerer netbaseret nyhedskanal

Danmarks Radio går TV2 News i bedene og lancerer nyhedskanal på nettet. De præcise detaljer for kanalen afsløres på mandag.

Store dele af den danske mediebranche grinte højlydt, da TV2 vovede at lancere en døgnåben nyhedskanal. Men nu er DR på vej til at lave en lignende kanal.

Den 7. juni 2007 åbner Danmarks Radio dørene for endnu et nyhedstilbud på internettet. I en kort udmelding fra DR lyder det, at der bliver tale om en net-nyhedskanal med levende billeder og vejr.

De nærmere detaljer og kanalens kommende værter forventer Danmarks Radio at løfte sløret for på mandag den 21. maj ved et pressemøde, som ComON dækker med Web-TV.

DRs generaldirektør, Kenneth Plummer, annoncerede kanalen i december sidste år. Til DRs egen netavis oplyste han dengang, at den nye kanal ikke var tiltænkt som en direkte pendant til TV2 News, men at man i stedet fandt inspiration hos CNN, Aftonbladet og NRK.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere