Roskilde Festival sætter mobil-rekord

Gæsterne på årets Roskilde Festival har slået alle tidligere rekorder for mobil data- og sms-trafik.

Teleselskaberne Sonofon og TDC fortæller samstemmende at gæsterne på årets Roskilde Festival har sendt flere sms-beskeder end nogensinde før. Der er også sat en ny rekord for mobil datatrafik under festivalen.

Sonofon fortæller at der er sendt 2,7 millioner sms-beskeder gennem selskabets net, en stigning på seks procent i forhold til sidste års festival. TDC har talt 5,8 millioner sms'er, og det er en stigning på 23,4 pct. sammenlignet med 2007.

I TDC's statistik indgår også beskeder sendt af kunder hos Telmore og flere andre mindre teleselskaber.

Den travleste time blev fredag 4. juli kl. 23-24, hvor der blev sendt 97.026 sms'er. Taletrafikken toppede torsdag 3. juli kl. 21-22, hvor der blev talt i 30.422 minutter fordelt på 31.130 samtaler på hele festival- og campingområdet.

Taletrafikken i denne time svarer til den trafik, der normalt bliver ført i den travleste time på døgnet i et område svarende til Randers kommune.

Når det gælder datatrafik er forbruget steget med 75 procent, viser Sonofons tal. Sidste år brugte festivalgæsterne knap 23.000 megabyte. Men i år boomede forbruget med næsten 40.000 megabyte - en stigning på 75 procent. Og tallene gælder kun for Sonofons net.

Festivaldeltagerne havde blandt andet mulighed for at bruge mobiltelefonen til at læse nyheder om festivalens program og sende billeder og beskeder til festivalens storskærme én time før koncertstart.

Tallene skal ses i forhold til, at der var 10 procent færre mennesker på Dyrskuepladsen end under sidste års regnplagede festival.

Annonce

Statens IT

Migration Manager til SIT Cloud

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S