Børn savner it i skolen

Teenagebørn mellem 12 og 18 år savner mere brug af it i skolen, men de er selv ivrige brugere af it i dagligdagen.

Teenagegenerationen mellem 12 og 18 år bruger massivt it i deres dagligdag. Det viser en ny undersøgelse af unges medieforbrug, som Birgitte Tufte fra Copenhagen Business School har været med til at lave.

Omkring 90 procent af de unge bruger internettet hver dag, men i skolen er det kun 2,8 procent som bruger nettet dagligt.

27 procent bruger aldrig eller sjældent nettet i skolen. 46 procemt af børnene er i tvivl om, at deres lærerre overhovedet kan bruge nettet. 42 procent siger, at de ikke har lært noget om sikker færdsel på internettet. 82 procent fortæller, at de stort set aldrig taler om internettet med deres undervisere.

De unge er konstant online via mobilen eller nettet. Så snart de er hjemme fra skole, logges der på messenger.

De traditionelle medier som tv og bøger er de store tabere, når det gælder de unge medieforbrug. 40 procent af de unge ser mindre tv og 32 procent læser færre bøger.

Undersøgelsen omfatter 12 lande i Europa og Canada. Og den viser altså, at de unge er langt foran deres forældre og skolelærere, når det gælder it-anvendelse. Og det gør sig gældende på alle netfronter som email, messenger, chatrum og download.

Børnene er meget afhængige af deres mobiltelefon, og ville i følge undersøgelse have svært ved at undvære en. I Europa er det 90 procent af børnene, der har en mobiltelefon




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere