Civile sagsøger Microsoft – men taber

I kølvandet på monopolsagen kaster en række private nu anklager mod Microsoft. Ikke mindre end 137 sager er blevet anlagt mod Microsoft. Men den første retssag faldt ud til Microsofts fordel.

En civil amerikaner har sagsøgt Microsoft for at have misbrugt sin monopolstilling til at tage for høj en pris for Windows styresystemet. Men nu har en en dommer i Portland, Oregon, afvist anklagen, skriver CNN ifølge Computerworld.


Domeren afviste sagen med den begrundelse, at forbrugere ikke kan bruge afgørelser i monopolsager til at sagsøge en virksomhed, med mindre produktet er købt direkte hos virksomheden. I dette tilfælde har sagsøgeren købt en computer hvorpå Windows allerede var installeret.


Ifølge CNN er der blevet anlagt ikke mindre end 137 sager mod Microsoft skriver Computerworld.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

Københavnsområdet

Djøf

Data Engineer

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura