Smittede myndigheder tav om Asprox

Besøgende på henholdsvis Miljøstyrelsens og Undervisningsministeriets hjemmesider risikerede i sidste uge at få deres pc'er gjort til zombier. De to myndigheder var blandt ofrene for Asprox-angrebet, men alligevel undlod de begge at fortælle om risikoen.

Blandt de mange hjemmesider, der blev ramt af sidste uges Asprox-angreb, var to danske myndigheder: Miljøstyrelsen og Undervisningsministeriet, samt fire velkendt danske virksomheder, skriver Version2.

De ramte hjemmesider er efterføgende blevet renset, men indehaverne har i alle tilfælde undladt at informere om den risiko, brugerne har været udsat for.

Overfor Version2 erkender Undervisningsministeriets kommunikationsafdeling, at man burde have informeret om sagen.

Til ComON siger formanden for det private initiativ Rådet for Større IT sikkerhed, at indehaverne af en hjemmeside burde se det som en pligt at fortælle om det, hvis siden har været smittefarlig.

»Og man kan argumentere, at offentlige hjemmesider som de to myndigheder her, i særlig grad burde leve op til et informationskrav,« siger formanden for Rådet, Christian Wernberg-Tougaard.

Inficeringen af Undervisningsministeriets hjemmeside skulle angiveligt være sket i forbindelse med, at en lokal redaktør uploadede indhold til hjemmesiden. Ifølge Version 2 kan ministeriet først opklare den egentlige smitteårsag efter sommerferien.

Rådet for Større IT-Sikkerhed vil nu tagen sagen op på det politiske plan. Målet er at få Staten til at udstede generelle retningslinjer for hvordan myndighederne skal reagererre, hvis en offentlig hjemmeside blever gjort smittefarlig.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse