ILOVEYOU-ormen åbner for filsystemet i Windows NT

Den norske nyhedstjeneste Digi.no beretter om en alvorlig effekt af den orme-virus der florer i hele verden lige nu; viruset ligger en bagdør ind i Windows NT servere og åbner filsystemet for potentitelle hackere

Den norske nyhedstjeneste Digi.no beretter om en alvorlig effekt af den orme-virus der florer i hele verden lige nu; viruset ligger en bagdør ind i Windows NT servere og åbner filsystemet for potentitelle hackere.


ILOVEYOU-ormen sender ikke alene sig selv til adressekartoteket. Den overskriver filer – og hvad værre er, den ændrer kernen i Windows NT, så filsystemet mister al sikkerhed. Det betyder, at alle NT brugere pludselig får adgang til alle filer og mapper på de inficerede NT-maskiner. Den ubehagelige overraskelse er fundet, efter at man har gransket indholdet af den fil, som virusen downloader fra en filipinsk server. Den fil, der hedder "WIN-BUGSFIX.exe".


Analyserne af filen er ifølge Digi.no endnu ikke færdige, så det er muligt, at man finder endnu flere overraskelser. Filen indeholder blandt andet en mystisk kodestump, der genererer en HTML-side. Man ved endnu ikke hvad denne funktion bruges til.


ILOVEYOU-virusen er blandt de hurtigst spredende virus nogen sinde. Overalt i verden er der meldt om angreb, og her i Danmark er både Folketinget, TV2, Tele Danmark og Kommunernes Landsforening blandt de ramte, skriver IDG. Viruset, der formodes at stamme fra Filipinerne er dateret til 4 maj år 2000, så det er helt nyt. Analytikere forventer, at viruset vil være spredt til hele kloden i løbet af kort tid.


Læs også:

  • Kur mod ILOVEYOU-virus er klar


  • Advarsel: Ny e-mail virus i omløb

    Læses lige nu

      Allerød Kommune

      Digitaliseringschef

      Københavnsområdet

      AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

      Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

      Sydjylland

      Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

      Digital transformation | Ballerup

      Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

      16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

      Claus Berg

      Netip A/S

      Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

      Nihad Hodzic

      Trafikstyrelsen

      Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

      Kari Lehtimäki

      Den danske eID-virksomhed Idura

      SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

      Plamena Cherneva

      SAP SuccessFactors Partner Pentos