Forbedret filsøgning til Windows

Nu bliver det lettere at finde dokumenter og andre filer på Windows-computere med det nye Windows Search 4.0 fra Microsoft.

Microsoft har frigivet den færdige version af det gratis program Windows Search 4.0, som forbedrer den indbyggede søgefunktion i Windows XP, Vista og Windows Server 2008. Søgeprogrammet kan nu downloades fra Microsofts hjemmeside med en dansk sprogpakke. Det bliver indtil videre ikke distribueret automatisk gennem Windows Update. En preview-version har været tilgængelig siden marts og er downloadet mere end 300.000 gange, oplyser Microsoft.

Den nye version skulle være 33 procent hurtigere til at finde filer i forhold til forgængeren - både søgning og indeksering er blevet hurtigere - og det skulle være lettere at rekonstruere indeksfilen efter et nedbrud. En funktion kaldet Rollback Recovery skifter tilbage til den sidste fungerende indeksfil.

Desuden er programmet nu optimeret til søgninger på andre Windows-computere - så man kan f.eks. starte en søgning på en Windows Vista-maskine fra en XP-computer. For it-administratorer er der kommet nye funktioner til at styre, hvordan brugerne kan søge på deres egen maskine og på tværs af netværket.

Blandt de andre nyheder er søgning i filer der er krypteret med EFS (Encrypting File System), mindre ressource-forbrug og højere stabilitet, lover Microsoft. I denne blog fortæller softwarefirmaet nærmere om ændringerne i pakken.

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S