FDIH skuffet over gebyr-rapport

Foreningen For Dansk Internet Handel - FDIH - er skuffet over, at Konkurrencestyrelsen har sagt god for de høje dankort-gebyrer på nethandel.

Trods flere gode elementer er Foreningen For Dansk Internet Handel - FDIH - ikke tilfreds med Konkurrencestyrelsens rapport om forholdene på det danske betalingskortmarked.

»Vi er skuffede over, at Konkurrencestyrelsen ikke har fundet grundlag for at bede PBS om at sætte priserne ned,« siger bestyrelsesformand i FDIH, Claus Hjorting, til ComON.

Udmeldingen fra PBS, om at man vil overveje at sænke gebyrerne på de små transaktioner som for eksempel musik eller tank-selv-teleydelser modtages som et plaster på såret - men ikke uden en vis skepsis.

»Vi har noteret, at PBS har tilkendegivet, at de vil revidere deres pristruktur for små handler - og vi forventer, at PBS følger op på den udmelding og sætter handling bag ordene,« siger Claus Hjorting.

Trods skuffelsen anerkender han dog, at der ikke har været tale om en regulær udplyndring af butikkerne.

»Undersøgelsen viser, at PBS indtil i dag ikke har opkrævet for høje gebyrer på dankort-transaktioner. Og afgørelsen medfører, at der indføres et system, som sikrer, at det heller ikke vil ske i fremtiden,« siger han.

FDIH er dog positiv over for Konkurrencestyrelsens krav om, at der indføres særskilte regnskaber for ikke-fysisk handel og for fordeling af omkostningerne på gebyrtyper.

»Vi er samtidig meget glade for, at Konkurrencestyrelsen vil gennemføre en væsentlig øget gennemsigtighed, fordi meget af utilfredsheden med gebyrsætningen skyldes, at både vi og forretningerne har haft svært ved at gennemskue, hvad PBS tjente på det,« siger Claus Hjorting.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS