Google bygger Flash ind i Chrome

Google vil angiveligt distribuere sin browser Chrome sammen med Adobe Flash. Det ligner et angreb på Apple.

Det ventes at Google allerede tirsdag vil annoncere at Adobe Flash fremover skal distribueres sammen med Chrome browseren. Det skriver ZDNet med henvisning til anonyme kilder. Den nye alliance mellem Google og Adobe ligner et angreb på Apple, som på det nærmeste har erklæret krig mod Flash.

Flash er allerede et af de mest udbredte multimedieformater på nettet og det er installeret på stort set alle netopkoblede computere, men Apple vil ikke understøtte Flash i sin iPhone og heller ikke i den kommende iPad. Apple har sit eget multimedie-format, Quicktime, og Apple mener at Flash kører alt for dårligt på Mac-platformen.

Forholdet mellem Google og Apple er kun blevet dårligere i det sidste år, og beslutningen om at støtte Flash kan være endnu et tegn på, at Google er klar til krydse klinger med Apple.

Chrome fungerer allerede med Flash, men det nye samarbejde kan betyde at Flash bliver integreret dybere i kommende versioner af browseren eller direkte i operativsystemet Chrome OS.

Læses lige nu

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS