To ud af tre skriver passwords ned

Mange virksomheders krav om at skifte password jævnligt får medarbejderne til at skrive passwordene ned.

To ud af tre ansatte erkender at de skriver deres password til computeren og eksempelvis firmaets netværk ned. Det viser en ny undersøgelse foretaget af sitet SearchSecurity.com.

Den primære forklaring på at så mange omgår alt sund fornuft og formentlig også formaningerne fra virksomhedernes IT-afdelinger, er at 75 procent af alle virksomheder kræver at deres medarbejdere skifter password mindst hver tredje måned.

Denne foranstaltning, som netop er indført af sikkerhedshensyn, virker tilsyneladende stik modsat og får medarbejderne til at skrive de nye passwords ned for at kunne huske hvad det er for et, der virker i denne uge.

»Kig rundt på et hvert kontor, og du vil se små gule sedler i nærheden af skærmene eller under tastaturet,« siger Jeff Laubhan fra sikkerhedsfirmaet Rainbow Technologies.

Han understreger at det for virksomhederne gælder om, at finde en balance mellem sikkerhedsniveauet og mængden af besvær for medarbejderne.

Læses lige nu

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job