Stjålne Facebook-konti sat til salg

En russisk cracker har angiveligt sat 1,5 millioner stjålne Facebook-brugerprofiler til salg.

Den russiske cracker med kaldenavnet ”Kirllos” har tilsyneladende skaffet sig adgang til mere end 1,5 millioner Facebook-konti, som nu er sat til salg inklusive kodeord i et internet-forum. Det skriver det amerikanske PC World.

Det er sikkerhedseksperter fra VeriSigns iDefense-gruppe, der er kommet på sporet af de stjålne Facebook-profiler.

Prisen er meget lav – ”Kirllos” forlanger mellem 25 og 45 dollar for hver 1.000 brugere, alt efter, hvor mange ”venner” den pågældende bruger har.

Ifølge en rapport fra Symantec bliver sådanne Facebook-brugerprofiler normalt solgt for mellem én og 20 dollar per bruger.

Richard Howard fra VeriSign anslår, at crackeren allerede har solgt omkring 700.000 Facebook-profiler.

Flere sikkerhedsfirmaer har advaret om, at en større del af it-kriminaliteten nu flyttes til sociale netværk. De it-kriminelle udnytter, at man har tillid til sine ”venner” på Facebook og dermed er mere tilbøjelig til f.eks. at klikke på et link i en besked, der kommer over det sociale netværk.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse