Nyt teleselskab vil konkurrere på service

Et nyt teleselskab åbner i dag. A+ Telecom forventer overskud første år, og vil tilbyde kunderne en bred palette af tele-muligheder.

Danmark får i dag endnu et teleselskab, når koncernen A+ klokken 16.15 slår dørene op for både teleselskabet A+ Telecom og en ny hjemmeside. Forventningerne hos det nye selskab er store.

»Jeg forventer, at vi i A+ koncernen vil nå en omsætning på over 100 millioner kroner i år, og vi har budgetteret med et overskud for 2004,« siger A+ Telecoms administrerende direktør, Sandeep Sander, til ComON.

Virksomheden A+ består af tre dele: A+ Arrownet, der sælger internetadgang via bredbånd til eksempelvis antenneforeninger og virksomheder; A+ Networks, der tilbyder andre teleudbydere adgang til fibernet; og endelig det nye teleselskab A+ Telecom, der bygger på det tidligere TelecomPlus, og som både har fastnet, mobiltelefoni og internetadgang på programmet.

Dermed fremstår det nye teleselskab som et fuldservice-teleselskab, og er indtil videre det eneste af de nye, små teleselskaber, der kan tilbyde private og erhvervskunder hele striben af teleydelser. Ifølge IT- og Telestyrelsens Teleprisguide er TDC, Sonofon og Tele2 de eneste andre selskaber, der leverer både fastnet, mobil, internet, højhastigheds-internet og udlandstelefoni.

På mobilnettet samarbejder A+ Telecom med både TDC og Sonofon og Sandeep Sander lægger stor vægt på ikke at være afhængig af en enkelt leverandør. Den nye spiller går ind på et marked præget af benhård konkurrence. Fra direktøren lyder det dog, at vi ikke skal vente at se massive annoncekampagner fra starten.

»Jeg har stor respekt for vores dygtige konkurrenter på markedet. A+ skal være konkurrencedygtig på prisen, men det primære er, at vi kan konkurrere på service. Så skal kunderne nok finde os. Størrelse er for os ikke et mål i sig selv, for selv hvis vi vokser eksplosivt, vil vi stadig være en lille spiller på markedet,« siger Sandeep Sander, der afviser at sætte tal på, hvor mange kunder selskabet forventer at kunne få.

Servicen vil blandt andet bestå i, at kunderne sikres én telerådgiver, så den samme kontaktperson behandler alle kundens sager. Desuden vil både privat- og erhvervskunder få alle teleydelser samlet på én regning. Øget selvbetjening og funktionalitet på selskabets hjemmeside er et andet våben i kampen om kunderne.

»Vi satser kraftigt på telekort, der giver mobil-kunder mulighed for at ringe billigt både til og fra udlandet. Efter forlydender om, at nogle udenlandske telekort ikke er pålidelige, tror jeg, at mange kunder vil foretrække et dansk produkt fra deres egen udbyder. Samtidig kan kunderne købe nye, elektroniske telekort på rejsen blot ved at besøge vores web-site,« fortæller A+ Telecom direktøren.

A+ har i dag 63 fastansatte og beskæftiger i alt ca. 80 medarbejdere. Den største aktionær i A+ er erhvervsmanden Mogens Kjær, der ejer godt 40 procent af aktierne. Otto Mønsted A/S ejer ca. 20 procent og ledende medarbejdere i selskabet sidder på resten af aktierne.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse