Prøv nye webtjenester - og vind ejerandel i firmaet

Dansk iværksætter skaffer brugere til opstartsvirksomheder. Redskabet er et lotteri om ejerandele i de nye opstartsvirksomheder, som i teorien kan være det nye Facebook eller Twitter.

Danske Thomas Bro pusler i øjeblikket med et it-iværksætterprojekt. Men det er for en stund trådt i baggrunden. Nu skal han til at bruge tid på et sideprojekt, som egentlig blot var sat i verden for at samle interesse for iværksætterprojektet. Men måske er det sideprojektet, der viser sig at have største potentiale.

Sideprojektet Start Up Lotto var Thomas Bros måde at tiltrække potentielle brugere til sin nye unavngivne webtjeneste. Startuplotto er kort sagt et lotteri, hvor iværksættere sætter én procent af deres virksomhed på spil, hvis tilpas mange nye brugere tilmelder sig. Helt nøjagtigt skal 750.000 brugere på verdensplan tilmelde sig. Så ruller lottokuglerne hos Start Up Lotto, og en heldig bruger vinder en ejerandel blot ved at tilmelde sig.

Hele 750.000 brugere lyder som et højt tal for en lille danske opkomling, men Thomas Bro har fået blod på tanden, efter han i går tippede den engelske webavis Springwise.com om sit nye foretagende. På under et døgn er 2-3000 emailadresser blev indtastet på den danske webside.

"Det var lidt for sjov, at jeg sendte den ind, så det tog mig lidt med bukserne nede, at den kom på, og folk tog så godt i mod idéen. Og så synes jeg, at det er lidt sjovt, at min side, som tog en uge at udvikle nu ligger side om side med Danske Banks mobil-app på Springwise," siger Thomas Bro.

Det har givet han tro på, at Start Up Lotto kan have en fremtid til andet end at skaffe opmærksomhed til den større iværksætter-idé, som på nuværende tidspunkt er hemmelig, men som han laver sammen med sin nuværende arbejdsgiver nordjyske Netimage.dk.

"Jeg fik som sagt idéen til Start Up Lotto, fordi jeg selv er ved at få udviklet min egen tjeneste, som kommer til at kræve en del bruger under opstarten. Men jeg har som andre iværksættere den udfordring, at jeg skal have fat i den kritiske masse. Hvordan kommer man ud til masserne? For nyligt var jeg til foredrag hos VentureCup, hvor Arne Winther, der er business-angel, talte. Han fokuserede meget på, at det ikke kun handler handler om at have den rigtige idé eller de rigitge mennesker på holdet. Han fokuserede meget på traction," siger Thomas Bro med henvisning til kombinationen af PR, trafik og kunder i butikken.

Og kunderne skal Start Up Lotto være med til at skaffe. Thomas Bro regner med, at det sagtens kan lade sig gøre at finde opstartsfirmaer, som vil risikerer at afgive en ejerandel på én procent væk, da de samme firmaer ofte afgiver store ejerandele til investorer, som ikke på samme måde kan garantere, at der kommer kunder i butikken. Derfor skal der nu sættes fut i udviklingen af Start Up Lotto.

"Jeg lavede jo det her for sjov, men nu bliver jeg nok nødt til at tage det lidt seriøst. Jeg overvejer at samle en bedømmelseskomite, som kan være med til at udvælge de mest interessante opstartsselskaber så vi ikke bare spammer folk. Man kunne tage fat i Morten Lund eller Niklas Zennström. Det ville også være med til at give firmaerne en form for blåstempling," siger Thomas Bro.

Hvis man blot er nysgerrig på nye web-firmare, og ikke nødvendigvis vil vinde ejerandele i dem, så kan man også tilmelde sig en lignende tjeneste ved navn Betali.st.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse