Konsulentfirmaet Frost & Sullivan har fremlagt en ny undersøgelse af det europæiske bredbåndsmarked. I de kommende år ventes antallet af europæiske bredbåndsabonnenter at stige fra 3,8 millioner i 2002 til 28,1 millioner i 2008.
Markedet har hidtil ikke udviklet sig helt så hurtigt som ventet, men Frost & Sullivan forventer at telebranchen kommer på fode igen i 2003 efter den nuværende krise - og så kommer det til at gå rigtig stærkt.
Frost & Sullivan mener at fremtidens internet-indhold vil være så komplekst, at der ganske enkelt ikke findes noget alternativ til en bredbåndsforbindelse.
Bredbånd er også ved at vinde frem i USA. AC Nielsen / NetRatings har opgjort at amerikanske bredbåndsbrugere i januar for første gang samlet brugte mere tid online end brugere uden bredbånd.
Det samlede amerikanske onlineforbrug var på 2,3 milliarder timer i januar, og 51 pct. af forbruget skete gennem DSL, T1, T2 eller T3-forbindelser.
(Kilde: heise ct)