IFPI kræver dansk blokade mod internationalt domæne

I stil med AllofMP3-sagen vil musikindustrien kræve en teknisk blokering af danskernes adgang til det internationale domæme cdwow.com.

Hvis du køber dine cd'er eller dvd'er hos den populære netbutik CD-Wow, skal du snart lede efter en ny forhandler.

I hvert fald hvis det står til brancheorganisationen IFPI.

CDWow har tidligere fået slettet sit danske domæne. Næste skridt bliver at hindre danskeres adgang til butikkens internationale hjemmeside, fortæller IFPI Danmark. Organisationen er den danske afdeling af pladebranchens internationale organisation IFPI (The International Federation of the Phonographic Industry).

Brancheorganisationen er nemlig i færd med at forberede flere retssager, der blandt andet skal resultere i en teknisk spærring af danskernes mulighed for at besøge CD-Wows .com-hjemmeside.

Tidligere på sommeren afgjorde fogedretten, at CD-Wow overtræder det såkaldte infosoc direktiv, der forbyder parallelimport af visse produkter fra lande uden for EU. Da internetbutikken ikke fulgte dommen og fortsatte sin danske virksomhed, blev dk-domænet slettet i sidste uge.

Men efterfølgende har CD-Wow bare flyttet al sin aktivitet til det internationale domæne, som de danske domstole ikke kan beordre lukket.

Det er den arrogante holdning til det danske retsvæsen, der yderligere har provokeret IFPI, fortæller brancheforeningens juridiske medarbejder, Jakob Plasner, til ComOn.

Derfor er man i gang med at forberede en sideløbende retssag, der skal lægge en teknisk spærring for adgangen til CD-Wow fra danske ip-adresser. I stil med den meget omtalte sag om AllofMP3.com.

Den oprindelige fogedforbudssag bliver fulgt op af en erstatningssag mod CD-Wows danske afdeling. AntiPiratGruppen er i øjeblikket i færd med at finde frem til det beløb, som man vil kræve, at CD-Wow skal betale tilbage. Tidligere på året blev onlinebutikkens engelske afdeling dømt til at tilbagebetale hvad der svarede til 450 millioner kroner i en lignende sag.

Jakob Plesner mener også, at CD-Wow kan se frem til et anseeligt erstatningskrav i Danmark.

Det præcise erstatningskrav offentliggøres inden udgangen af august. IFPI forventer at indlevere sit krav om den danske spærring af CD WOW inden for en uges tid.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra CD-Wow.

Infosoc-direktivet er indført for at beskytte lokale producenter og deres muligheder for at drive forretning i højindkomst- og -afgiftslande som for eksempel Danmark (yderlig information - se link nederst).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job