Hackerværktøj er løs på Nettet

Et nyt hackerværktøj er løs på Nettet. Værktøjet kan bruges til at nedlægge websider ved hjælp af de berygtede Denial of Service-angreb, der ramte en stribe at kommercielle websites i februar

Et nyt hackerværktøj er løs på Nettet. Værktøjet kan bruges til at nedlægge websider ved hjælp af de berygtede Denial of Service-angreb, der ramte en stribe at kommercielle websites i februar.


Det er selve kildekoden til mStream, som hackerprogrammet hedder, der nu cirkulerer på Nettet. Koden er fundet på en række amerikanske universitets-servere og slap, ifølge nyhedstjenesten MSNBC, ud i fredags, skriver Digi.no. Man mener dog at selve programmet har været i cirkulation siden starten af april.


Sikkerhedseksperter siger endvidere til MSNBC, at der ikke findes nogen sikker måde at beskytte sig mod mStreams Denial of Service-angreb (DoS).


Ved at installere mStream på flere computere, kaldet Zombier, kan hackeren udnytte den samlede computerkraft til at sende datapakker mod offeret indtil serveren bryder ned for presset. I februar blev en stribe større kommercielle sites ramt af den type angreb – blandt andet eBay og Yahoo.


(Kilde: Digi.no og MSNBC)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere